James Lake’in Geri Dönüşümlü Kartonlardan Yarattığı Figüratif Heykeller

0
806
James Lake'in Geri Dönüşümlü Kartonlardan Yarattığı Figüratif Heykeller
James Lake'in Geri Dönüşümlü Kartonlardan Yarattığı Figüratif Heykeller

Sanatçı James Lake, son 20 yıldır çalışmalarında karton kullanıyor. İngiltere’li heykeltıraş, parçaladığı geri dönüşümlü materyalleri sıcak tutkalla şekillendirip, kendi resminin bir yansıması olan ayakta duran heykelleri yaratıyor. Lake’a 17 yaşında kemik kanseri teşhisi kondu ve sağ bacağı kesildikten sonra materyaller üzerinde çalışmaya başladı. Rehabilitasyon sırasında yatak odasında kolayca erişebileceği malzemeleri araştırdı.
Lake, “Çalışmalarımda geleneksel materyallerin ötesinde ve sanat stüdyolarına ihtiyaç duymadan kullanabileceğim ortam istedim” diyor. Sonuçta pahalı olmayan ortak yer ve geri dönüştürülebilir malzemeden ince işçilik eserleri oluştu. Yemek ve ticari eşya taşımacılığı için kullanılan kartonun orijinal işlevinin çok ötesine geçerek, yeni bir forma kavuştu.

Lake, çok yönlü malzemenin olanaklarını keşfetmeye devam ediyor. Kullanıldıktan sonra atılan ambalaja verilen önem hakkında daha fazla bilgi sahibi oluyor. Şu anda sanatçı, yerel okullarda ve kolejlerde heykel sanatçısı uygulamalarını ilerletmek için bir kaynak sağlayarak topluluğunda sanat atölyeleri düzenliyor. Karton heykeltıraş ve uygulaması ile ilgili daha fazla bilgiyi kısa videolardan edinebilirsiniz.

Bu içerik sitemizde sanatsal kategorisinde arşivlenmiştir.

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%