Pylos Combat Agate – Sanat Tarihini Değiştirme Gücüne Sahip Şaşırtıcı Taş Oyması

0
1251
Pylos Combat Agate
Pylos Combat Agate - Sanat Tarihini Değiştirme Gücüne Sahip Şaşırtıcı Taş Oyması

Pylos Combat Agate, İki yılı aşkın süre önce Cincinnati Üniversitesi’nden araştırmacılar, Yunanistan’ın güneybatısındaki 3,500 yıllık bir mezarı keşfettiler. Mezar, “Griffin Warrior” lakaplı Bronz Çağı savaşçısına aitti ve Yunan medeniyetinin kökenleri hakkında çok önemli bulguları içeriyordu. Ayrıca mezar dört altın yüzük ve birçok hazineyi barındırıyordu.

Belki de mezardan çıkan en önemli ve göz alıcı bulgu keşfinden tam bir yıl sonra meydana geldi. Araştırmacılar, iki buçuk üç santimden daha büyük olmayan bir oyma mühür tuğlası buldular. “Pylos Combat Agate” titizlikle temizlendikten sonra üzerinde iki savaşçının görüntüleri ortaya çıktı. Oyma, şaşırtıcıdır çünkü Yunan medeniyetinin bin yıl sahip olmadığı sanatsal becerileri öngörüyordu.

UC Magazin’e Cincinnati Üniversitesi’ndeki arkeoloji Yunan profesörlerinden Jack Davis ve Carl W. Blegen ,”İnsan vücudunun temsilindeki ayrıntı kas seviyesinde olup, 1000 yıl sonra Yunan sanatının klasik dönemine kadar tekrar bulamayacak kadar büyüleyici niteliktedir” dedi.

İsimsiz sanatçının becerilerine bir kanıt olarak düşünürsek, büyüteçler bir bin yıl daha kullanılmadı. İsimsiz sanatçının yeteneği ve karmaşıklığı ile daha önce hayal edilmemiş sanat ilgisi ve bilgisi olan bir sanat yarattığını göstermektedir. Davis ve diğer kazı ekibi Shari Stocker’in açıkladığı bu yeni keşif, Yunan sanatının zaman çizelgesini ve gelişimini tamamen yeniden değerlendirmek için bir katalizör.

UC Magazin‘de minyatür oyma ve Griffin Warrior mezarı hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz. 

Bu içerik sitemizde tarihi kategorisinde arşivlenmiştir.

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%