Ahşap Bir Battaniye Merdiveni Nasıl Yapılır?

0
887
Ahşap Bir Battaniye Merdiveni Nasıl Yapılır?
Ahşap Bir Battaniye Merdiveni Nasıl Yapılır?

Dolaba sakladığınız battaniyeleri, sakladığınız yerden sezon için çıkırmanın zamanı geldi. Bu battaniye merdiveniyle ihtiyacınızı karşılayacak ve aynı zamanda evinizde hoş bir görüntü vereceksiniz. Battaniyeleriniz için bütün kış ihtiyacınız olacak bu ahşap aksesuarı eminiz yapmak isteyeceksiniz.

 

Malzemeler ve Aletler

 • 2 Tane Tahta
 • 4 tane 3.175cm ahşap dübel (dörtten fazla basamak inşa ederseniz daha fazla)
 • kelepçeler
 • matkap
 • 3.175cm matkap ucu (paddle biti veya benzeri bir ürün)
 • Metre
 • Marangoz Gönye
 • Ahşap tutkalı
 • Gönye testeresi
 • Avuç içi zımparası
 • Boya (isteğe bağlı)

Ölçme ve Delme Delikleri

Bir merdiven yaparken detaylara dikkat etmelisiniz. Tahtaların eşit uzunlukta kesildiğine ve tahtalara açılacak deliklerin aynı hizada olmasına dikkat edin.  Tahtada çatlak ve çapak olmadığından emin olun. İki tahtayı çalışma tezgahınıza yerleştirip birbirine tutturun.

İnşa edeceğiniz merdivendeki dübel deliklerini 40.64cm, 81.28cm, 121.92cm ve 162.56cm deleceksiniz. Merdivenin uzunluğu ise 203.20cm olacak şekilde tasarlandı. (Metreyle ölcerken farklılıklar olabilir fakat ortak ölçüm aralığı budur.)  Tahtaya delinecek olan dört dübel deliğini levhanın uzunluğu boyunca ortalamak için metre ve marangoz gönyesi kullanın .

Dübeller için deliklerin düz olabilmesi ve kolay monte edilmesini sağlamak için (tahtaların birbirine tutturulmasının bir nedeni budur.)  mükemmel şekilde hizalanması gerekir. Çubukların deliklerini delmeye başlamak için bir matkap ve uç kullanın. Önemli ipucu: sadece üstte olan tahtadan delikleri delmeye başlayın ve tahtanın sadece 3/4’ünü delin.  Her iki tahtayı bir anda delmemenin sebebi nedir?  Matkapla bir anda tahtayı delerseniz, matkap ucu alttan çıktığında ahşabı parçalayabilir.

Matkapla tahtayı delerken matkap ucuyla tahtanın 3/4’ünü delin. Üst tahtaı çevirin. Matkap ucunun ucu tahtanın arkasından çıktığında alttaki tahtada iz bırakmalıdır. Alt tahtadaki bu iz, size delik deleceğiniz yeri gösterecektir. Şimdi alttaki tahtada dübel deliklerini bu izleri kullanarak delebilirsiniz.

Tahtaları tekrar birbirine sıkıştırmanıza gerek kalmadı. Şimdi üstte ve altta olan tahtaların dübel deliklerini 3/4 oranında deldiyseniz, onları ters çevirip düzgün bir dübel deliği yaratmak için matkapla delmeye devam edebilirsiniz.

Tahtanın altında matkap ucunun ucunu görebilmeniz için tahtayı 3/4 oranın da delmelisiniz.

Ayakları 10 Derece Açıyla Kesin

Merdiveninizin ayaklarını 203.20 cm de keserken 10 derece açıyla kesin. Kestiğiniz açı merdiveni duvara dayadığınızda yüksekliğini etkileyecektir. Bu nedenle 10 derece açıyla başlayın kesmeye . Merdiveni duvara dayadığınızda açılı ayak yere sağlam basıncaya kadar açıyı arttırıp kesmeye devam edebirsiniz.

Dübelleri 55.88cm Uzunluğunda Kesin 

Dört parça dübelin uzunluğu 55.88cm olmalıdır. Bazen dübel uçları boyalı veya çentikli olabilir, daha temiz bir kesim için taze ahşap uygundur.

Merdiveni birleştirmek için Ahşap Yapıştırıcı kullanın

Bu merdiveni birleştirmek  için herhangi bir donanıma ihtiyacınız yoktur. Merdiveni monte etmek için kullanacağınız tek şey ahşap tutkalıdır. İşe tahtadaki delikler boyunca ince bir ahşap tutkal sürerek başlayın. Ahşap tutkalını tahta deliğinin iç kenarına bir kat uygulayın. Uygulamayı parmağınızla veya küçük bir fırçayla yapabilirsiniz. Ayrıca, dübellerin tahta içine girecek kısmının çevresine ince bir kat yapışkan uygulayın ve tezgah üzerine yerleştirildiğiniz tahtalara dübelleri birer birer takın.

Dübeller ve matkap deliklerinin hepsi 3.175cm olduğundan, uyum oldukça sıkı olmalıdır. Yerleştirmek için dübelleri döndürmeniz gerekebilir. Tahtanın altından dübelin ne kadar ilerlediğini izleyin. Delik içine giren dübelleri tahtadan çok hafif şekilde çıkacak şekilde yerleştirin. (zımpara atmak için).


Dübeller dikey olarak yerleştirildiğinde, diğer tahtayı ve dübellerin uçlarını ağaç tutkalıyla hazırlayın ve parçaların hizalamasına dikkat edin. Yine, biraz sıkışık olabilir biraz yardıma ihtiyaç duyarsanız bir lastik tokmak kullanabilirsiniz. (kuvveti dağıtmaya ve darbeyi yumuşatmaya yardımcı olur ve tokmağın iz bırakmasını önler.)

Ahşap yapıştırıcının kurumasına izin verin.

Zımpara ve Boya(isterseniz)
Kusurları düzeltmek için merdivenin delikleri boyunca avuç içi zımpara kullanabilirsiniz. Tahta pürüzsüzse, isterseniz boyayı uygulayabilirsiniz. Ahşabı boyamak için su bazlı şeffaf poliakrilik boya kullanabilirsiniz.

Ayaklara Kauçuk Ekleyin

Merdiven kayması konusunda endişeleriniz varsa, her ayağın altına takmak için küçük lastik bir parça takın. Yastıklı bir çekmece astarı veya ince kilim pedi işe yarayabilir. Keçe ve kumaştan kaçının.

Battaniye ile Süsle

En sevdiğiniz battaniyelerinizi saklamak artık daha kolay.

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%