Yanmış Tavaları Temizlemek için 5 Popüler Yöntem

0
793
Yanmış Tavaları Temizlemek için 5 Popüler Yöntem
Yanmış Tavaları Temizlemek için 5 Popüler Yöntem

Yanmış Tavaları Temizlemek için neler yapabilirsiniz? Çoğu kişinin başına bu olay gelmiştir. Yemek tarifinde sürekli karıştırın diyor, ama şansınıza bir dakikalığına yemeğin başından uzaklaştınız. Oda ne? Bir dakikalığına uzaklaştınız ve geri döndüğünüzde yemeğin yandığını gördünüz. Ve tava tam bir felaket. Ahh bunu neden yaptım? Tavayı temizleme zamanı geldiğinde satın aldığınız bir çok popüler deterjanı düşünmüş olabilirsiniz. Fakat tavayı ovalamadan bu yanık lekesinin çıkması mümkün görünmüyor. Şimdi bu yanık lekesini nasıl kolay temizlerim diye mi düşünüyorsunuz. İşte bu kolay yöntemleri sizin için derledik. Aşağıda bunlara göz atabilirsiniz;

Sirke ve Kabartma Tozu

Tavaya eşit miktarda küçük bir tabaka su ve beyaz sirke dökün. Seyreltilmiş sirkeyi ocağın üzerine koyup kaynatın. Bir dakika kaynadıktan sonra tavayı ocaktan alın ve sirkeli suyu lavaboya boşaltın. Boş tavaya bir çorba kaşığı kabartma tozu ekleyin (buradaki amacımız  sirke ve kabartma tozunu birleştirerek gazlı bir yanardağ yaratmak değil, iki temizlik maddelerini bağımsız olarak kullanmak istiyoruz). Soda aşındırıcıdır, yanığın temizlenmesinde yardımcı olacaktır. Bir temizlik süngeri yardımıyla tava içindeki yanık izlerini temizlemek için sodayla ovun. Tavayı durulayın ve temizleyin.

Tuz

Yanmış tavayı temizlemek için başka bir yöntem tuzdur. Tuz özellikle kaba Kosher tuzu tavalardaki yanmış yemek izlerini hafifletmek için mükemmeldir. Özellikle yağlı bulaşıkların temizlenmesinde etkilidir.  Tuzu bulaşık deterjanı ve sıcak suyla kullanın veya kesilmiş bir limonun sulu ksmıyla ile yanmış tavayı ovmayı deneyebilirsiniz.

Tartar kremi

Tartar krem kabartma tozu yerine kullanılabilecek alternatiftir. zımpara yerine kullanılır. Bir bardak suda bir çorba kaşığı kremi karıştırıp bir kapta kaynatın. Suyun soğumasını bekleyin. Tavanın parlamasını sağlamak için bir fırçayla ovalayın.

Soda

Tencere hâlâ sıcakken soda koyun (ya club soda ya da ucuz marka bir soda) ve kabın altını kaplayın. Soda içindeki karbonlamanın yanmış kiri gevşetmesine izin verin, sonra tencereyi temiz suyla yıkayın.

Ketçap

Tek başına tencerelerdeki ağır yanıkları temizlemek için asidik olmayabilirken, ketçap donuk, zımparalanmış tencere ve tavaları canlandırmak için popülerdir. Etkilenen alanı ince bir tabaka ketçap ile kaplayın ve 15 dakika sonra temizleyin.

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%