Yapılacaklar Listesi Nasıl Hazırlanır?

0
159

Yapılacaklar Listesi Nasıl Hazırlanır? Gününüzü planlamak için kendinize biraz zaman ayırın ve daha fazla şeyi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirin.

İhtiyacınız Olan Şeyler

  • Takvim
  • Kalem
  • Ajanda

Gününüzü sonlandırmak için yatağa gitmeden önce sabah uyandığınızda yapılacağınız için bir 10-15 dakika ayırarak kendinize bir liste hazırlayın.

Ajandanıza notlarınızı basit şekilde alın.  Günlük yapılacaklar listenizin bir sayfada olduğundan ve gittiğiniz her yere götürebilceğinizden emin olun.

Kesin zamanlama çok önemli olmasa bile, saatlik görev dağılımı yapmayı deneyin.

İş toplantıları veya çocuğunuzu okuldan aldığınız anlar gibi önceden belirli olan randevuları not alın. Görevleri aciliyet sırasına göre önceliklendirin ve daha az önemli olanlardan önce bunları not edin. Gün boyunca en üretken ve uyanık olduğunuz saatlere karar verin. Bu saatlerde daha zorlu görevleri planlayın. Kendinizi yılgın hissetmemek için uzun veya zor görevden sonra kolay bir iş planlayın.

Aileniz ve arkadaşlarınızla geçireceğiniz tatiller için zamanı belirtin. Günlük programınıza ek olarak, tamamlamanız gereken, devam etmekte olan projelerin listesini tutun, ancak günlük listelerinize, evinizin etrafına, postalara, postaya, insanların aramasına yardımcı olacak şeylere göz atın. Bu listeyi haftada en az bir kez güncelleyin.

Uzun vadeli hedeflerin bir listesini tutmayı deneyin. Örneğin, evinizi yeniden düzenlemek veya üniversitede başka bir bölümde uzmanlaşmak isteyebilirsiniz. 

Eğlence ya da eğlence hedefleri için bir liste hazırlayın. Kitap okumak, film izlemek, restoran,bar veya kulüplerde zaman geçirmek gibi. İsimleri duyduğunuz veya okuduğunuz şekilde yazınız.

İpuçları ve Uyarılar

  • İşler için beklenmedik gecikmeler veya aksilikler için zaman tanıyan planlama yapın; imkansız bir zaman çizelgesinden kaçının.
  • Yapabileceğiniz işleri listelediğinizden emin olun ve bu işler için hatırlamanıza yarayacak açıklamaları eklemeyi unutmayın. Gününüz ne kadar sorunsuz geçerse hatırlamanız gereken şeyde o kadar az olur.
  • Büyük projeleri, listenize yazmadan önce belirli görev dağılımlarını yapın.
  • Gerektiğinde, gün geçtikçe listenizi gözden geçirmekten çekinmeyin

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%