Kuzey Kutup Dairesine İnşa Edilen Eşsiz Otel, Svart

0
433
Kuzey Kutup Dairesine İnşa Edilen Eşsiz Otel Svart

Ödüllü mimar Norveçli Snøhetta, Kuzey kutup çemberinin hemen üzerindeki bir buzulun dibinde otel inşa etme görevini üstlendi.

Asplan Viak, Skanska ve Norveç Arctic Adventures’taki ekibin işbirliğiyle, “Svart” ı yaratmışlar, diğerlerinden farklı olarak çarpıcı bir dairesel otel. Svart ismini, Svartisen’in heybetli buzullarından almıştır.

Norveç’te siyah anlamına gelen “Svart”adı,  Svartisen adının derin mavi buzuna doğrudan bir övgü niteliğindedir. “Siyah” ve “mavi” kelimelerinin eski İskandinav’da aynı olması nedeniyle, isim, Svartisen’in, onun değerli buzulunun ve doğal çevresinin doğal mirasına bir göndermedir.

Bu dairesel şekil, doğal ahşap ve minimalizme odaklanarak geleneksel Norveç balıkçılık ekipmanlarından esinlenmiştir. Davetkar ve sıcak aydınlatılmış odaları, mütavazi evleri ile yerel balıkçıların kamp ateşlerini davet ediyor.

Otelin destekleyici yapısı, fiyort yüzeyinin birkaç metre altında uzanan hava koşullarına dayanıklı ahşap direklerden yapılmıştır. Polonyalılar, yapının bozulmamış doğada fiziksel olarak minimum bir yer kaplamasını ve binanın neredeyse şeffaf bir görünüme sahip olmasını sağlıyor. İnşa edilecek olan “Svart” çevredeki buzulların ve fiyortların görülmemiş bir manzarasını sunarken, çevre üzerinde de asgari bir etkisi olacaktır.

Mimar Zenul Khan “Bu, dünyanın en çevre dostu oteli olacak” diye açıklıyor.

Ama Svart gerçekten ne kadar karbonlu olacak?

Daha fazla: Svart, Snøhetta h/t: sobadsogood

Yeni başlayanlar için, mevcut enerji tüketimini, mevcut bir otelle karşılaştırıldığında %85 oranında azaltmak için tasarlandı. Aynı zamanda kendi enerjisini üretmek için tesisler ve mekanizmalarla donatıldı, karbon ayak izini, Arctic gibi hassas bir ekosistemde sınırlayan bir şey.

İnşaat halihazırda devam ediyor ve eğer her şey planlandığı gibi olursa (hava durumu ve finansman izni) otel 2021’de halka açılacak. Bu arada, burada nihai otelin neye benzeyeceğine dair birkaç kavramsal sunum var.

O zaman 3 yıl içinde bir kış kaçamağı için geri sayım başlasın.

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%