Ümit Yaldız | Sanat, tasarım ve görsel kültür.

Modern Yaşamın Gerçek Yüzünü Gösteren Çizimler

Aşırı bilgiye maruz kalmış, sosyal medya bağımlısı ve iş dünyasının baskısı altında tükenmiş insanların iç yüzünü gösteren düşündürücü çizimler.

Modern dünyada aşırı bilgiye maruz kalmak, sosyal medya bağımlılığı ve iş dünyasının baskısı altında insanların tükenmişliği ve çaresiz hissetmesi yaygındır.

Birçok kişinin çok kolay şekilde kendisiyle ilişkilendirdiği bu esprili, düşündürücü görüntüler, Alman illüstratör Sergio Ingravalle‘ın çalışmalarından birkaçıdır.

Mindshots serisinde yer alan bu minimalist çizimler, karmaşık temaları sadece birkaç çizgi ve şekil ile tasvir eden sanatçının görsel dil konusunda doğal bir ustalığına sahip olduğunu bizlere sunuyor.

Sanatçı yaptığı seyahatleri sırasında birçok fantastik tasarımcı ve sanatçıyla tanışıyor ve çizimler yapmaya karar veriyor. İlk çalışmalarına sulu boya portreler üreterek başlayan sanatçı zamanla bir şeyin mükemmel olmadığını hissediyor ve artık herkes tarafından bilinen çizimlerinde cüretkar, siyah ve kırmızı stilini keşfediyor. Bunun üzerine insanların hayatında büyük yer kaplayan düzenli anlardan ilham alan Ingravalle, Mindshots serisi üzerinde çalışmaya başlıyor.

Sanatçı mindshots serisinin ortaya çıkışını; “çalışırken, sohbet ederken, film izlerken, arkadaşlarla takılırken veya bekleme odasında doktoru beklerken sıklıkla ortaya çıkan fikirlerden doğdu” diye açıklıyor. “Bazıları kritik, bazıları ise sadece saçma.” Sanatçının seride yer alan ilk çalışması ise kırmızı bir kuşun oksijen maskesi taktığı çizimdir. En etkileyici çizimi ise, kirli şehir havasının çevredeki vahşi hayata verdiği ciddi zararları gösterdiği çizimdir. Bu çizimi için sanatçı, “Seyahatimde yoğun dumanlı devasa şehirleri ziyaret ettikten sonra aylarca kafamda bu çizim vardı” diyor.

Sanatçının daha fazla çalışmasını Instagram portföyünden görüntüleyebilirsiniz.

Ümit Yaldız

Ümit Yaldız 22 Aralık 1988 yılında Trabzon’da doğdu.
Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünde yaptı.
Yeni medya alanında çalışmalarını sürdürmektedir. Sosyal medya uzmanlığı alanına giren işleri iyi bilmektedir.
Wordpress vb. site sistemlerinin kurulumu, düzenlenmesi ve içeriklerin yönetilmesi işlerini yapmaktadır.
Video tasarımı, montaj, kurgu gibi (yarı profesyonel) işlemleri yapabilmektedir.
Photoshop ve görsel tasarım işlerinde yarı uzmandır.
WEB site domain alma, server kiralama, site kurulumu gibi işleri yapmaktadır.

Yorum Ekle

Bir Cevap Yazın

Takip Et

Çekinmeyin, bizimle iletişim kurun. Yeni insanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi seviyoruz.